ЯК ПРОТИСТОЯТИ МОБІНГУ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ
![](https://d009705f17.cbaul-cdnwnd.com/cbedc7eae4430fc6d66f63de45ef730e/200000008-6ec586ec5a/20130911_249880561.jpg?ph=d009705f17)
Дуже багато уваги в сучасній школі приділяється такому явищу, як булінг. Завдяки спільним діям всіх педагогічних працівників, кожен учень знає, що є булінг, і що робити в разі, якщо він виник. Проте, менш відомим терміном є «мобінг», хоча це, можна сказати, одне й теж. Однак мобінг з'являється в дорослих колективах.
Мобінг (від англ. «натовп») - ворожість групи по відношенню до однієї людини з колективу. Пам'ятайте, це ніщо інше, як емоційне насильство. Мобінг - це тривалий неодноразовий вплив. Це навмисна тактика (тобто негативний вплив здійснюється спеціально, свідомо). Часто ініціатора важко виявити.
Форми мобінга:
- соціальна ізоляція та ігнорування;
- бойкоти (коли з людиною не розмовляють, не вітаються, говорять про неї неприємні речі в її присутності, або так, щоб людина не чула, але на неї усі дивляться і стає зрозумілим, що мова про неї);
- принцип попелюшки (завалити роботою);
- відкрита агресія, скарги, доноси;
- знецінення (коли людина виконує свою роботу добре, а до результатів цієї роботи ставляться зверхньо, зневажливо).
Сенс мобінга: натиснути; змусити діяти так, як вигідно кривднику, виживання того, хто діє інакшим чином, хто хоче самовиражатися, вміє бути собою, має харизму.
Кінцева мета: звільнення за власним бажанням.
Причини мобінга: особиста неприязнь, складності характеру у керівника/кривдника, внутрішня конкуренція.
Статистика:
- В Україні звільняють всього 3% керівників мобінгу.
- 42% - керівник проти підлеглого колеги.
- 11% - весь колектив стає проти одного.
- 83% - працюючих в колективі знають, що таке мобінг на собі.
Структура мобінга:
- агресор (має владу, або ініціатор), який кричить, звинувачує, загрожує...
- жертва, яка мовчить, терпить, знецінює себе, зривається вдома на своїх близьких...
- група спостерігачів (дивляться і мовчать)...
Психотерапевтична порада у випадку, якщо ви стикнулися з мобінгом.
Однозначно потрібно розвивати свою самооцінку і впевненість в собі. І вирощувати нову установку: «Я маю право захищати себе, відстоювати свої потреби. Ніхто не має права мене цькувати, знецінювати. Я знаю собі ціну. Я визнаю свою силу. Опонент - не вище мене, вона/він така ж.»
Юридична порада у випадку, якщо ви стикнулися з мобінгом.
В Україні є прийнятий закон щодо протидії мобінгу, який відноситься до Кодексу України про адміністративні правопорушення, стаття 173-5. Всі дії, які мають на меті приниження людської гідності караються законом. А саме тягнуть за собою накладання штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин. Якщо ж дія відбувається повторно після покарання, то штраф збільшується до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів.
Любі друзі! Бажаю вам ніколи не зустрічатися з мобінгом.
Робота - це не місце для психологічного насилля.
Піклуйтеся про себе!
З повагою, практичний психолог НВК №3 - Гордій Тетяна Вікторівна