Що таке "Гра в кальмара" і чим вона небезпечна?
![](https://d009705f17.cbaul-cdnwnd.com/cbedc7eae4430fc6d66f63de45ef730e/200000012-4ed184ed1a/%D0%B3%D1%80%D0%B0%20%D0%B2%20%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0.jpg?ph=d009705f17)
Новий корейський серіал показує
небезпечну гру: у ній той, хто програє, помирає. Фільм став надзвичайно
популярним серед дітей та підлітків: українські школярі тільки про нього й
говорять. Які небезпеки несе новий серіал? Як захистити свою дитину від
шкідливого впливу фільму? Про все це я вам розповім.
Минулого місяця вийшов у прокат корейський серіал "Гра в кальмара", в якому переплітається світ дорослих та дітей. Герої проходять прості, дитячі, випробування, однак ті, хто програв втрачають найцінніше - життя.
Серіал не тільки про жорстокість та малодушність, а й про людяність, чесність, право вибору. Серіал не дитячий, однак його сюжет, а особливо ігри, діти знають і відтворюють їх у реальності, а для гостроти відчуттів, б'ють тих хто програв.
❗Шалений успіх "Гри в кальмара"👇
Гра почалася з однойменного корейського серіалу, який Netflix презентував 17 вересня. А зараз у продажу вже з'явилося чимало одягу, в тому числі і дитячого, із символами з "Гри в кальмара". Таку продукцію можна знайти і в Україні. Це одна з найбільш обговорюваних тем на даний момент. Крім того, в Instagram і TikTok безліч відеофрагментів з серіалу, а також відео, де фанати намагаються повторити ті самі ігри. За мотивами серіалу вже створюють онлайн-ігри, квести, запускають челенджі і навіть проводять майстер-класи, на яких вчать готувати показані в серіалі солодощі. В інтернеті - сотні мемів з персонажами звідти.
В Україні дорослі теж можуть переконатися, що більшість підлітків знає про цей серіал.
Понад усе батьків у соцмережах цікавить, що ж то за сюжет і як дітям вдається познайомитися з дорослим кіно, яке заборонене для перегляду неповнолітніми.
❗Коротко про серіал👇
Герої серіалу - люди, які перебувають на межі і не можуть розплатитися зі своїми боргами. Їм пропонують простий шанс заробити: протягом шести днів потрібно зіграти в шість дитячих ігор. Переможець, який дійде до кінця і не буде порушувати статут, отримає великий грошовий приз. На перший погляд все здається досить просто, тому 456 незнайомців погоджуються з умовами договору. Під час першої гри вони дізнаються, що у привабливої пропозиції є ще одне правило - вибувши, гравець тут же помирає.
Організатори змагань - це аноніми, які контролюють ситуацію, дивлячись на численні монітори. Самі гравці знаходяться у величезному бараку, який нагадує тюремну камеру. Вони виходять звідти лише для того, щоб відправитися на чергову дивовижну локацію, де їм озвучать порядок наступних дій. Гравців оточують солдати, одягнені в однакову форму, чиї особи неможливо розгледіти за чорними масками з зображенням геометричних фігур.
❗Вікові обмеження перегляду👇
Хоча стрічка має вікові обмеження 18+, але безліч дітей різного віку вже подивилися серіал. З дозволу батьків або без їх відома.
❗Чому серіал такий популярний серед дітей👇
Вся справа в сюжеті. Випробування учасників зосереджені навколо відомих (не тільки в Кореї) ігор. При цьому візуальна складова на дуже високому рівні. Використано різні прийоми впливу на глядача: тригери, образи, що запам'ятовуються, відповідна музика.
Серіал вражає поєднанням дорослих тем, жорстокості та оформлення в стилі казки: завдання - це популярні дитячі ігри, робот-лялька, що вбиває, рожеві костюми охоронців, зал у вигляді типового ігрового майданчика, казкові малюнки на стінах. Кольори - кислотно-яскраві, фантастичні. Ось це школярам близько та зрозуміло.
Ну і трендовість. Згадайте, як навесні цього року діти буквально збожеволіли на поп-ітах. Так і зараз. «Ютуб» і «Тік-ток» рясніють роликами - вирізками зі сцен серіалу. Навіть не знаючи до пуття сюжету, діти з перших секунд розуміють, про що мова - про "Кальмар".
❗Вплив серіалу на дітей 👇
Український психолог і телеведучий Дмитро Карпачов перелічив наслідки перегляду дітьми подібних серіалів і фільмів:
1. Демонстрація жорстоких сцен буквально атакує незрілу психіку дитини. Це інструкція для агресивної поведінки і в деякому роді - виправдання антисоціальних дій.
2. Зменшується здатність до співчуття, співпереживання за рахунок зниження чутливості до жорстокості. Убили персонажа, який сподобався, - ну й добре, дивимося далі.
3. Формуються спотворені уявлення про дійсність, про мораль, про самого себе. Діти дезорієнтовані - так, гра страшна, але переможець ж молодець, купу грошей заробив!
4. Виникає тривожність, порушується сон. Це наслідки стресу, перенесеного під час перегляду дитиною жорстоких сцен.
У тінейджерів - ще одна небезпека: за ці лічені дні дедалі частіше в соцмережах з'являються кричущі відео про «справжню гру», «все, як у серіалі, але насправді», «грай з нами у кальмара». Звісно, це лише бажання зловити хайп. Але в соцмережах батьки пишуть, що побоюються нових реальних смертельно небезпечних ігор та «груп смерті». Підлітки, які хочуть зануритися в атмосферу, можуть відгукнутися на запит якогось «куратора» або просто психічно хворої людини: «в реальності пограти в кальмара».
❗Як уберегти дітей від впливу серіалу 👇
Так що у висновку - дозволяти чи забороняти дітям дивитись «Гру в кальмара»? Вибір за батьками.
Можу лише порадити подивитись серіал самим і прийняти зважене рішення з позиції віку, сприйнятливості вашої дитини.
З моєї точки зору, офіційне вікове обмеження 18+ цілком виправдане. А далі - вирішувати вам.
Заборонами та обмеженням проблему не завжди
вирішити, адже дитині можуть показати відео друзі. Раджу звернути увагу на те,
що саме приваблює дитину. Частіше за показною агресією приховуються інші
потреби. Для учнів початкової школи це потреба в батьківській увазі, прийнятті,
спільному дозвіллі. А для тінейджерів - розширення кола прав та обов'язків
порівняно з дитинством, повага до вибору та інтересів підлітка. Школярам
потрібні не заборони, а цифрова компетентність, вміння орієнтуватися на
безпечний контент. Тоді жодна гра не лякатиме батьків та вчителів.